Marian Jonkajtys

Szanowni Państwo, niedawno uczestniczyliśmy w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Marianowi Jonkajtysowi. Skwer, noszący od tego dnia imię Mariana Jonkajtysa – aktora, poety, wychowawcy młodzieży, Sybiraka, znajduje się blisko Zespołu Szkół nr 1 w Sulejówku obok domu, w którym jeszcze niedawno mieszkał Marian Jonkajtys wraz z żoną Reną Rolską i synem Grzegorzem.

Nasza witryna jest okazją, by przybliżyć Państwu biografię i nieco twórczość tego niezwykłego człowieka.

-----

Poniżej fragment biografii Artysty: pochodzi z książki „My, których ocaliłaś…” (ze wspomnień rodzinnych z zesłania w Kazachstanie 1940 – 1946 i innych doświadczeń Polaków „Wschodem - Notatki Wierszem” – spisane przez Mariana Jonkajtysa. ISBN 83-86213-20-5).


Urodziłem się 20 maja 1931 r. w Augustowie, w rodzinie nauczycielskiej. Po zajęciu części Polski przez bolszewików we wrześniu 1939 r. Augustów znalazł się pod okupacją sowiecką. W walce z Czerwoną Armią zginął mój starszy brat Bronisław, podchorąży WP. W październiku 1939 r. NKWD aresztowało mego ojca Hieronima, po którym wszelki ślad zaginął. 13 kwietnia 1940 roku zostałem wraz z czterema siostrami, drugim bratem i matką wywieziony do Północnego Kazachstanu w okolice Pietropawłowska i Kokczetawu. Tam w małych stepowych kołchozach – pasiołkach: Poputnia, Nowouzienka, Karniejewka i Jużnoje - przebywałem do marca 1946 roku. Jak dziesiątki tysięcy polskich dzieci- zesłańców doświadczyłem ciężkiej fizycznej pracy ponad siły, głodu, wszy, chorób, nędzy i poniewierki – zgodnie z treścią słów, które na powitanie nas wygłosił przewodniczący kołchozu: „Was - panowie iż Polszy – przywieziono tutaj, żebyście wyzdychali”… Niezbadane są jednak wyroki Boże… I chyba tylko dzięki opiece Matki Boskiej Częstochowskiej i heroicznej postawie naszej Matki w sześcioletniej walce o przeżycie – w kwietniu 1946 r. wróciliśmy wszyscy do Kraju…


Marian Jonkajtys

Strony: 1 2 Następna »